Tieto stranky su archiv 2000-2004, pouzite aktualne stranky www.wrx.sk

home > riešenia > obecná charakteristika trunkových systémov
riešenia
Riešenia na kľúč - TCI
Obecná charakteristika trunkových systémov
časť 1
časť 2
Dokumentácia

Zatiaľ najdokonalejšie využitie kmitočtového spektra a súčasne najväčší, reálne celoplošný rádiový dosah je umožnený až so súčasnými najmodernejšími rádiokomunikačnými technológiami, charakterizovanými nástupom digitálnych komunikácií a kompletných digitalizácií ovládania rádiostaníc. Tieto nové stanice je možné programovať v každom obsluhou voliteľnom alebo automaticky diaľkovo prepínateľnom kanále samostatne: kmitočet vysielača, prijímača, výkon, citlivosť útlmu šumu (squelche), kódy a parametre selektívneho volania, variant režimu šetrenia akumulátorov atď... Ďalej je možné priradiť k programovateľným ovládacím prvkom niektorú zo širokej škály komfortných užívateľských funkcií, napr. prepínanie malý-veľký výkon, osvetlenie displeja, vypnutie squelche, periodické prehľadávanie všetkých kanálov (scanning) a pod.


Toto umožňuje zostavovať inteligentné viacnásobné duplexné konvertory - trunky, ktoré digitálne automaticky komunikujú na jednom organizačnom duplexnom páre - kanály pre každý konvertor s inteligentnými mnohokanálovými semiduplexnými stanicami, ktoré sú rozlíšené neopakovateľným unikátnym digitálnym kódom. Každý konvertor má naviac najmenej dva, ale taktiež až 32 ďalších komunikačných duplexných párov - kanálov, určených pre vlastnú komunikáciu požadovaných účastníkov. Systém udržuje trvalý automatický digitálny kontakt počnúc zapnutím. Každá stanica po zapnutí prehľadá všetky potenciálne organizačné systémové kanály a prihlási sa najsilnejšiemu konvertoru v dosahu, potom trvalo táto monitoruje (vzorkuje) a keď zistí veľmi slabý signál analogicky si sama nájde iný najsilnejší konvertor v dosahu. Pri tomto procese je do systému zaznamenané, že táto stanica je dosažiteľná a to práve u tohoto konvertora.

Ak účastník žiada spojenie s iným účastníkom alebo s viacerými účastníkmi súčasne, zadá identifikačné číslo žiadanej stanice alebo skupiny z klávesnice stanice na displej a krátko stlačí vysielacie tlačidlo. Tým je systému odovzdaná žiadosť o zostavenie spojenia. Systém najskôr zistí, dosažiteľnosť žiadaných účastníkov a taktiež akou cestou, pridelí im niektorý práve voľný duplexný pár kmitočtov - komunikačný kanál a vyšle signalizáciu volaným staniciam. Volaná stanica signalizuje (rovnako ako telefón), účastník stlačí tlačidlo na vysielanie a ohlási sa napríklad menom alebo funkciou - volacie znaky odpadajú. Zostavenie spojenia trvá okolo 130 milisekúnd v rámci jedného trunku (prevažujúca komunikácia), v najhoršom prípade 5 sekúnd, napr. cez celú republiku. Ďalej sa komunikuje ako v bežnej sieti, bez volacích znakov a bez nutnosti zadávať znovu akékoľvek kódy účastníkov. Displeje staníc pritom zobrazujú potrebné komunikačné informácie a umožňujú aj prenos krátkych alfanumerických správ medzi účastníkmi výhra

V pamäti účastnickej stanice zostáva posledné spojenie a nová žiadosť o rovnaké spojenie sa vyvolá iba ďalším krátkym stlačením tlačidla pre vysielanie. Navzájom sa počujú len tí účastníci, ktorí spolu komunikujú. Ďalšia prevádzka v sieti im zostáva skrytá.

Používanie je veľmi podobné rádiotelefónu, účastnické čísla je možné uložiť v pamäti prístroja a je možné v nich listovať podobne ako v digitálnom diáre či sekretárskom telefóne s displejom. Dĺžku jedného spojenia je možné časovo obmedziť (čas beží na displeji), čo nutí účastníkov k efektívnej stručnej komunikácii a zvyšuje kapacitu prenosu. Ak sú všetky komunikačné kanály obsadené, systém signalizuje ako obsadená telefónna ústredňa a pritom zaraďuje žiadateľov o spojenie do fronty a spojenie realizuje ihneď po uvolnení kanálov v poradí. Volajúci pritom nemusí volať odznova, zložiť a podobne, iba chvíľu počká, až sa mu volaný sám ohlási.

Pre účely prednostného volania oprávnených staníc existuje niekoľko stupňov priorít, ktoré ich spojenie uskutoční prednostne, v krajnosti ihneď aj za cenu zrušenia momentálnej komunikácie nižšej priority.
V systéme je možné taktiež vykonávať jednoduché dátové prenosy pomocou špeciálnych dátových staníc medzi ľubovolnými účastníkmi pri zachovaní možnosti hovoru.

Samozrejme je možný vstup z rádiostanice do telefónnej siete a volania bežného telefónneho účastníka (pre oprávnených) a taktiež systém umožňuje okrem kompletného záznamu času, dátumu, kódov staníc a doby komunikácie aj tarifikovať cenu za spojenie každému užívateľovi (pre komerčné využitie).
Systém ponúka celú širokú škálu užívateľských funkcií pre neprítomných, napr. registrácia volania a ich ponuka na vybavenie po príchode k stanici, presmerovanie hovorov na inú stanicu, zanechanie krátkeho odkazu (statusu) na displeji stanice atď.

Trunkové rádiostanice fy. TAIT (ale aj niektoré konkurenčné výrobky) umožňujú pre špeciálne prípady prepnutie na konvenčné simplexné alebo duplexné kanály a pracovať tak aj v konvenčnýchch sieťach. Napríklad pre lokálnu komunikáciu rôzných pracovných skupín, alebo pre komunikáciu pri prechode do oblasti, kde ešte nie je spustený trunkový konvertor.

Toto je možné využiť aj pri inštalácii systému. Pre systém sa použijú v danom momente využívané kmitočty v oblasti, vybuduje sa celý trunkový konvertor a zatiaľ sa nezapne vysielač. Tým nie je nijak rušená súčasná komunikácia. Pripraví sa konfigurácia systému a príslušné dáta pre programovanie trunkového kontroleru a staníc užívateľov, kde je pamätané na nutnosť konvenčných kanálov do súčasných sietí. Potom sa užívateľom vymieňajú doposiaľ užívané stanice za stanice trunkové, ktoré sú nastavené na momentálny konvenčný kanál.



Pokračovanie >